Penzion u Balcarky - ubytování Moravský kras, ubytování Blansko, Ostrov u Macochy

+420 606 314 824 info@penzionubalcarky.cz

Moravský kras

Dovolte, abychom Vám představili jednu z nejvýznamnějších krasových oblastí střední Evropy. Na celém území Moravského krasu je dnes známo přes 1100 jeskyní, z nichž 4 jsou dostupné široké veřejnosti a jedna slouží pro léčbu dětí – Císařská jeskyně.

Preview Preview Preview

Díky své rozmanitosti nabízí Moravská kras řadu zajímavých míst. Najdeme zde například Punkevní jeskyně, které umožňují plavbu po podzemní říčce Punkvě spojenou s prohlídkou dna propasti Macocha. Kateřinská jeskyně, která se vyznačuje především unikátními hůlkovými stalagmity. Jeskyně Balcarka Vás zase uchvátí svoji bohatou a barevnou výzdobou a Sloupsko- šošůvské jekyně nabízí neopakovatelný pohled do podzemních propastí. Mezi pozoruhodné prvky Moravského krasu patří také typické krasové kaňony Pustý a Suchý žleb, propadání Bíle vody a amatérské jeskyně, které Však nejsou přístupny veřejnosti.

Preview Preview Preview

Mezi dominanty střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka a zpět na zemský povrch vyvěrají až po dvanáctikilometrové pouti podzemím u Býčí skály v Josefově.

Moravský kras byl již v roce 1956 prohlášen za chráněnou krajinnou oblast. Jsou tak ochráněna mimořádná bohatství a široká škála krasových jevů, stejně tak jako cenná fauna i flóra.

Preview Preview Preview

Nejcennější lokality jsou navíc chráněny ve 14 přírodních rezervacích, ve kterých se vyskytují četné unikáty živé i neživé přírody – například pouze na dně propasti Macocha najdeme vzácnou kruhatku Matthioliho. Krasové podzemí je zimovištěm netopýrů, typických zástupců jeskynní fauny.

Moravský kras – informace pro turisty

Chráněná oblast Moravský kras se nachází na území 92 km². V letních měsících doporučujeme telefonickou rezervaci vstupenek do jeskyní. Nejexponovanější části Moravského krasu – Pustý a Suchý žleb – jsou uzavřeny pro veškerou automobilovou

dopravu. Namísto ní zde návštěvníkům slouží ekologické dopravní prostředky – silniční vláček a kabinová lanovka.

Preview Preview Preview

Celý moravský kras samozřejmě nabízí mnoho turistických značených stezek. Na své si zde přijdou jak zkušení turisté, tak i rodiny s dětmi.

Kontakt: +420 516 410 024
e-mail: uismk (at) cavemk.cz.z.
Více na: www.moravskykras.ochranaprirody.cz/


TOPWEBY - webhosting, domény, tvorba www